5 rules of shadow theatre, verba shadow show, shadow dance, як зробити театр тіней, how to make shadow theatre, театр тіней верба

Як зробити театр тіней? Основні 5 правил

Для Вас ця стаття точно стане у нагоді, якщо Ви тільки починаєте знайомитися з жанром театру тіней. Корисні поради будуть для тих, хто робить постановки театру тіней в школі чи університеті, хоче пограти з дітками в тіні або спробувати щось нове з друзями. До речі, ми вже раніше розповідали як зробити невеликий театр тіней вдома.

Коли ми тільки розпочинали свій шлях, то не знали майже нічого про цей жанр. Книжок або методичок не було, а відео на ютубі – дуже в обмеженій кількісті. Та все одно на цих відео ми бачили тільки тінь на екрані. А як розпочати, що брати, де стояти, про це – ні слова. Крім тогоЮ, в світі існує велика кількість різноманітних театрів тіней. Тому наступні виокремлені правила – це виключно наш досвід та наше бачення, що є найголовнішим для роботи в тіні.

На нашому ютуб каналі театру тіней Верба є відео, де за 8 хвилин ми розповідаємо вам 5 основних правил театру тіней та ділимося лайфхаками, які ми використовуємо під час репетицій.

Отже, основні 5 правил театру тіней.

Правило №1

Чим ближче об’єкт знаходиться до джерела світла – тим він більший. Якщо Ви стоїте чи тримаєте предмет прям біля проектора (ліхтарика, лампи чи будь-якого іншого джерела світла) він буде великим, і скоріше за все навіть повністю його не буде видно на екрані. По мірі того, як ви будете відходити чи переносити предмет від світла і підходити ближче до екрану, то ви та предмет буде зменшуватися .

Правило №2

Робоча область між екраном та джерелом світла має форму трикутника. По бокам створюються «сліпі зони», де можна просто чекати виходу на фігуру чи готувати реквізит. 

Ми працюємо на лінолеумі – це така собі робоча поверхня для зручного переміщення, танцювальних виходів та перекатів. Також збоку від екрану, як ми писали раніше, є «сліпі зони», куди не попадає світло проектора, тут ми чекаємо на вихід чи викладаємо для роботи свій реквізит. «Сліпа зона» біля проектору більша і зменшується  по мірі наближення до екрану. Для зручності ми наклеїли собі лінії на лінолеум, які показують як падає світло, і де потрібно стояти, щоб нас було видно/ не видно в тіні. Тому навіть в темноті ми можемо гарно орієнтуватися у просторі.

Правило №3

Предет можна сховати у його власній або іншій тіні, просто змінивши кут нахилу та його положення у просторі. Тінь дозволяє працювати з 2d та 3d площиною. Ми можемо робити предмети вужчими, змінювати їх форму, завдяки фізичним законам проходження світла. В тіні навіть можна робити фокуси, ховаючи частини тіла чи реквізит.

Правило №4

Сліпа зона існує не тільки по сторонам від ждереда світла, вона існує також знизу і вгорі від нього. Кількість місця «сліпої зони» внизу під джерелом світла  залежить від висоти його встановлення. Ми найчастіше встановлюємо проектор на висоті 40 см від підлоги. Тоді є запас, щоб лежати на лінолеумі, так, щоб не було видно на екрані нашу тінь, та чекати свою партію у виступі. Якщо проектор стоятиме на підлозі, такий ефект буде неможливим.

Правило №5

Положення реквізити відносно до джерела світла дуже сильно впливає на форму тіні, яку він буде відкидати.  Якщо ви тримаєте, наприклад, картон по центру лінолеума, то щоб він був в тіні рівним та неспотвореним – тримати його треба потрібно паралельно екрану та перпендикулярно підлозі , не нахиляючи вперед чи назад до проектора. Якщо реквізит використовується ближче до краю екрана, то його потрібно трошки розвертати.

Все вищеописане може звучати складно і не дуже зрозуміло, тому ми дуже радимо подивитися відео, яке ми підготували на нашому YouTube каналі. Також ви завжди можете звернутися напряму до нас за порадою, використовуючи соцмерезі або email. Якщо Ви почнете самі пробувати та експерементувати, то точно зможете швидко опанувати всі тонкощі театру тіней. Вдалих Вам тіньових експериментів!